gototopgototop
Doména a obsah (nejobsáhlejší a nejstarší fórum o bazénech a saunách) je určena na prodej, možno i samostatně. Statistiky, cena a další info na aliasproficz () gmail.com

Mýty a omyly II - srovnání sauny a infrakabiny

Sauny

Mýty a omyly - srovnání sauny a infrakabiny

O saunách bylo napsáno již poměrně mnoho, přesto mezi lidmi panují různé mýty a omyly ať již uváděných prodejci z reklamních důvodů, nebo nedostatečné informovanosti.


Jiné je to vzhledem k infrakabinám, o kterých je sehnat informace velmi obtížné, ne-li nemožné. Z hlediska infrakabin na internetu lze nalézt minimum informací pomineme-li reklamní slogany typu: „infrasauna … ekonomičtější, zdravější, rychleji nahřátá atd.“.

Některé mýty, které přebírají prodejci od výrobců a od konkurence bychom rádi uvedli na pravou míru, (dle našeho názoru), nebo minimálně dali podnět pro zamyšlení kupujících a odborné veřejnosti. Proto uvítáme veškeré připomínky k zapracování.

Hodně informací jsme čerpali z knihy o saunách „Česká sauna“ autor: Antonín Mikolášek, „Bazény, sauny, solária“, autor: Jozef Kriš a další literatury a soukromých poznatků.

Mýty, omyly a nejasnosti vzhledem k infrakabině:

Infrakabina je zjednodušená sauna.

Toto se nezakládá na pravdě, protože základní princip sauny spočívá v teplotě okolo 80-90st.C a pochody v organismu, které se dějí při teplotách cca.90st. C nelze nahradit teplotou v infrakabině max. 45st. C.


Infrakabina je ekonomičtější než sauna.

Tvrzení je založeno na špatném pochopení ekonomiky nahřívání. Pokud vezmeme v úvahu stejné velikosti obou typů kabin, tak na přibližně stejný prostor musí být použito vesměs podobného příkonu. (pomineme-li že každá z kabin je provozuschopná při jiné teplotě)


Infrakabina vychází levněji v pořízení než sauna a vejde se všude.

I toto tvrzení je falešné a to proto, že když zkalkulujeme velikostně stejné kabiny, tak nižší cena vyjde u sauny a ne u infrakabiny a to díky tomu, že infrazářiče jsou dnes min. o 1/3 dražší. Navíc některé infrakabiny nemají žádnou izolaci, parozábranu. To že se infrakabina vejde všude, to je reklamní tvrzení, protože stejně bychom mohli argumentovat i u sauny a parní kabiny.


Infrakabina se nahřívá rychleji než sauna.

Když bych pominul rozdíl provozních teplot v sauně (95st) a infrakabině (max45st.), tak i toto tvrzení neobstojí, alespoň v běžných levných infrakabinách dostupných na trhu.


Níže uvádím skutečné měření v infrakabině vel. 1,1x1,1x2m:

Počáteční teplota: 20st.C

Maximální dosažitelná tplota: 44st.C

Časová osa:

Minuty stupně

0 .............20st.C

7 .............24st.C

13 .............27,1st.C

20 .............30,2st.C

30 .............35st.C

45 .............39st.C

58 .............44st.C

 

Z výše uvedeného vyplívá, že náhřev kabiny na provozní teplotu je poměrně dlouhý a blíží se náhřevu klasické sauny. (u sauny je náhřev na 95st. C zhruba ¾ hodiny, při zachování doporučených výkonů kamen)

Přičemž už žádný prodejce Vám neřekne, že u infrakabiny jsou tzv. 2 provozní stavy a to jeden působení infrazáření a to i bez skutečného nahřátí kabiny a druhý pro možnost pocení vč. infrazáření od 35st.C.

(V rámci objektivity musím zmínit, že jsem obdržel e-mail od čtenáře, že jeho infrakabina se vyhřeje také rychle. Dle mého názoru je to díky dobré izolaci, kterou má ve stěnách kabiny, což většina levných infrakabin u nás nabízených nemá.)


V infrakabině se potíte 3x více než v sauně

Z vlastních zkušeností vím, že to není pravda, v infrakabině se potíte až od teploty 30st. C, navíc určitě ne 3 x více než v sauně. Problém infrakabiny spočívá také v tom, že většinou nemáte možnost si lehnout a tudíž trpíte nerovnoměrným zahřátím těla, nohy Vám „mrznou“ zatímco hlava je v teple. To stejné samozřejmě i v sauně, pokud má malý rozměr. Proto jsou doporučovány sauny k ležení o rozměru min. 1,7x1,4m, aby si sanující se mohl alespoň lehnout s pokrčenými nohami.


Infrakabina je zdravější než sauna


Toto tvrzení by měli podložit odborníci z oblasti lékařství a regeneraci. Z dostupných materiálů však lze vyčíst, že je toto tvrzení minimálně špatně interpretováno a to z důvodů jiné povahy obou „přístrojů“.


Zatímco saunu bych považoval více za možnost zvyšování imunity a to díky pravidelného otužování, tak infrakabinu považuji za spíše regenerační prostředek navození léčebných dějů v organismu. Podobné u obou kabin je výsledek pocení, kdy z těla odcházejí různé odpadní látky a tím se čistí organismus.


Ještě upozornění: jak sauna, tak i infrakabina může přivodit nechtěné zdravotní komplikace pokud nebude používána rozumně a u nemocných pacientů bez konzultace s lékařem.


Všeobecně lze říci, že vyšší teploty urychlují děje v organismu ale to se může projevit jak kladně, tak i záporně. I infrazáření v nadměrném užívání může být na škodu.

 

Doufáme, že jsme trochu napomohli v osvětě saun a infrakabin a že jsme Vás neodradili od jejich pořízení. Nejhorší je totiž mylné očekávání a následné zklamání.

Ve výše uvedeném článku jsme vyjádřili naše názory a zkušenosti a tudíž se mohou lišit od jiných názorů firem i uživatelů. Proto uvítáme jakékoliv reakce na náš e-mail: aliasproficz()gmail.com

Pokusíme se je zapracovat a dát k dispozici i ostatním.

 

Děkujeme

Za firmu Alias profi, s.r.o. Pavel Dostál
Návštěvnost


TOPlist

Odkazy


Hliníkové dveře

Luxusní vstupní hliníkové dveře. Odolné a bezpečnostní dveře.

Virtuální sídlo pro firmy

Sídla pro firmy a živnostníky v Brně a Praze. Virtuální trvalé pobyty.

Odkaz zde?

Chcete odkaz zde? Kontaktujte nás na AliasProfiCZ()gmail.com

Virtuální sídlo a trvalé bydliště v Brně.
Levné prostory pro oslavy a večírky v Brně.

Moderní vnitřní i venkovní sauny na míru pro domácí i komerční využíti vyrábí a dodává Wellness Vision.

Kuchyně Ostrava

Jsme specialisty na moderní kuchyně na míru. Splnte si své přání.

Dřevohliníková okna

Moderní a kvalitní dřevohliníková okna do vašich domovů.

Autopůjčovna

Autopůjčovna aut a dodávek, prověřené vozidla za skvělé ceny.

Virtuální sídlo pro firmy

Sídla pro firmy a živnostníky v Brně a Praze. Virtuální trvalé pobyty.

Odkaz zde?

Chcete odkaz zde? Kontaktujte nás na AliasProfiCZ()gmail.com

Virltuální sídlo pro firmy

Virtuální sídla pro firmy a živnostníky v Brně. Virtuální trvalé pobyt

Vyhledávání


Některé slevy


Další slevy můžete nalézt v našem internetovém obchodu

Sekce obchodu:
Náhodný obrázekCopyright www.abc-bazeny-sauny.cz | Podmínky použití stránek a možnost citací textů ze stránek. | Reklama na poradenském fóru
Veškerý obsah je chráněn autorskými právy.