gototopgototop
Doména a obsah (nejobsáhlejší a nejstarší fórum o bazénech a saunách) je určena na prodej, možno i samostatně. Statistiky, cena a další info na aliasproficz () gmail.com

Mýty a omyly I - finské sauny - saunování

Sauny

Mýty a omyly v saunování - finská sauna

 

O saunách bylo napsáno již poměrně mnoho, přesto mezi lidmi panují různé mýty a omyly ať již uváděných prodejci z reklamních důvodů, nebo nedostatečné informovanosti.

 

Hodně informací jsme čerpali z knihy o saunách „Česká sauna“ autor: Antonín Mikolášek, „Bazény, sauny, solária“, autor: Jozef Kriš a další literatury a soukromých poznatků.

 

Čím déle vydržím v sauně tím lépe.

Pobyt v sauně není žádným soutěžením kdo vydrží déle. Také z výdrže v sauně nelze dost dobře odvodit zdravotní stav. Proto každý saunující se si sám zvolí, kdy ze sauny odejde. Doporučený pobyt v sauně je pro dospělé 8-15 minut, pro děti 3-8 minut. A to v závislosti na pocitech a na tom, při jaké teplotě se saunujeme. Správná teplota by měla být kolem 86 st.C ve výšce hlavy (cca. 175cm), proto přehřávání saun nad 100 st. C je plýtvání energií a zbytečné zatěžování materiálů použitých v sauně. Pokud teplota sauny je nižší, tak pobyt zase naopak může být delší.


Mrskání březovými větvičkami

Mrskání březovými větičkami defacto neexistuje, protože nejde o mrskání, ale o ovívání těla a tím k porušení ochranného obalu těla a tedy v návaznosti na rychlejší ohřátí organismu. V současné době se již tolik nepoužívá, protože nynější sauny jsou více teplotně regulovatelné a mohou se tedy nahřát na vyšší teplotu než v minulosti.

Teplota v sauně musí být aspoň 100 st. C, nejlépe 110st. C

Správná teplota by měla být kolem 86 st.C ve výšce hlavy (cca. 175cm), proto přehřávání saun nad 100 st. C je plýtvání energií a zbytečné zatěžování materiálů použitých v sauně.

Alkohol přece nezabije

Alkohol jak před saunováním, během i po saunování určitě není vhodný a to z mnoha důvodů.

Alkohol laicky řečeno rozhodí organismus a ten se chová zcela jinak, než by v dané situaci měl. A v extrémních situacích může ohrozit i život. Po sauně lze tolerovat trochu vína, případně piva.

Přece nepůjdu do sauny nahý, nechám si alespoň plavky

Před saunou se vysprchujeme, vezmeme si vícero ručníků (pod sebe na sednutí – lehnutí, na zakrytí intimních míst atd). jakékoliv oblečení bychom měli odložit, protože zaprvé je to nehygienické (pot a nečistoty zůstávají v prádle), může docházet k podráždění těla pod ošacením, další argument je v tom, že látka kryje kůži, která napomáhá tělu k termoregulaci a tím celkově zhoršuje prohřátí a ochlazování organismu.

Chřipku a různé nemoci vyženu saunou.

Organismus napadený chřipkou není vhodné ještě zatěžovat saunou a to rozhodně ne vysokou teplotou a vícečetnými cyklusy saunování. Nižší teplota (jen prohřátí) lze tolerovat v soukromých saunách, kde nikoho nelze nakazit.

Budu chodit do sauny a to by v tom byl čert, abych nezhubl.

Všechny kdo chce zhubnout saunou, tak určitě sauna zklame, protože pot je v většiny složen z vody a ne tuku. Nicméně určité klady na hubnutí to má a to celkové prokrvení organismu a tím i prokrvení podkožního tuku, kde může dojit k lepší koordinaci tuku v těle.

Postavím si saunu sám a ušetřím – zbyl mi polystyren, tak proč bych jej nepoužil jako tep.

Ano, ušetřit se dá, ale je vhodné se i při stavbě svépomocí poradit s odborníky a důležité věci nechat prověřit a namontovat firmu, jako např. el. zařízení, kamna, osvětlení atd.

Hodně lidí si např. jako izolaci sauny zvolí polystyren, což v žádném případě není vhodné, umisťují sauny do vlhkých sklepních prostor atd.

Když saunu, tak musím mít možnost polévat kameny

Většina kamen to již v současné době umožňuje, ale kropení není podmínkou fungování správné sauny. Kropení se používá hlavně u saun, kde není taková teplota a kropením se dočasně zvýší vlhkost vzduchu a prožitek je pak silnější a nahradí vyšší teplotu v sauně.

Mám obavy z vlhkosti sauny vůči okolním konstrukcím

Mnoho zákazníků má obavu, že sauna je do jejich objektu nevhodná díky vysoké vlhkosti. Opak je pravdou, vlhkost v sauně je v průměru cca. 25% (20-60% u podlahy, 2-5% u stropu), to tedy ukazuje, že je vlhkost mnohonásobně nižší, než v okolním prostoru. Náraz parou může dočasně zvýšit vlhkost, ale je to zanedbatelné.

Sauna je jen dřevěná kabina a to stačí

Pod pojmem sauna nemluvíme jen o jakési prohřívárně, ale je to vlastně ucelený komplex jak prohřívány, tak i ochlazovány a odpočívárny.

 

Čím větší sauna tím lepší.

V současné době se začíná preferovat sauna od rozměru 2x1,8m do rozměru 2,5x3m. A to i u veřejných saun. Někdy je ekonomičtější pořídit 2 menší sauny vedle sebe, než 1 velkou. A to většinou , když je předpoklad nerovnoměrné návštěvnosti.

 

Saunu nemusím moc čistit, vždyť se před ní sprchuji

Zásadní omyl, sice se návštěvníci sprchují, ale pot obsahuje mnoho částic, které mohou při dané teplotě v sauně velmi rychle bujet.

Ručníky usuším v sauně a použiji je příště

Není to nejvhodnější, spíše bych řekl, že to je velmi nevhodné. V propoceném ručníku zůstávají bakterie, které se mohou namnožovat a je to podobné jak v předcházejícím bodě. Propocený ručník patří i v soukromé sauně do špinavého prádla. Ideální je mít pro každou osobu jinou barvu ručníku (sadu ručníků), aby se nepletly.

 

Doufáme, že jsme trochu napomohli v osvětě saun a infrakabin a že jsme Vás neodradili od jejich pořízení. Nejhorší je totiž mylné očekávání a následné zklamání.

 

Ve výše uvedeném článku jsme vyjádřili naše názory a zkušenosti a tudíž se mohou lišit od jiných názorů firem i uživatelů. Proto uvítáme jakékoliv reakce na náš e-mail: aliasproficz()gmail.com

Pokusíme se je zapracovat a dát k dispozici i ostatním.

 

Děkujeme

Za firmu Alias profi, s.r.o. Pavel Dostál
Návštěvnost


TOPlist

Odkazy


Hliníkové dveře

Luxusní vstupní hliníkové dveře. Odolné a bezpečnostní dveře.

Virtuální sídlo pro firmy

Sídla pro firmy a živnostníky v Brně a Praze. Virtuální trvalé pobyty.

Odkaz zde?

Chcete odkaz zde? Kontaktujte nás na AliasProfiCZ()gmail.com

Virtuální sídlo a trvalé bydliště v Brně.
Levné prostory pro oslavy a večírky v Brně.

Moderní vnitřní i venkovní sauny na míru pro domácí i komerční využíti vyrábí a dodává Wellness Vision.

Kuchyně Ostrava

Jsme specialisty na moderní kuchyně na míru. Splnte si své přání.

Dřevohliníková okna

Moderní a kvalitní dřevohliníková okna do vašich domovů.

Autopůjčovna

Autopůjčovna aut a dodávek, prověřené vozidla za skvělé ceny.

Virtuální sídlo pro firmy

Sídla pro firmy a živnostníky v Brně a Praze. Virtuální trvalé pobyty.

Odkaz zde?

Chcete odkaz zde? Kontaktujte nás na AliasProfiCZ()gmail.com

Virltuální sídlo pro firmy

Virtuální sídla pro firmy a živnostníky v Brně. Virtuální trvalé pobyt

Vyhledávání


Některé slevy


Další slevy můžete nalézt v našem internetovém obchodu

Sekce obchodu:
Náhodný obrázekCopyright www.abc-bazeny-sauny.cz | Podmínky použití stránek a možnost citací textů ze stránek. | Reklama na poradenském fóru
Veškerý obsah je chráněn autorskými právy.